حسابداری در صنعت فناوری اطلاعات چیست؟

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه

حسابداری در صنعت فناوری اطلاعات به چه معناست؟

پردرآمد ترین مشاغل با it در ارتباط هستند فناوری اطلاعات ( نام اختصار لاتین it هم به آن گفته میشود)، با استفاده از رایانه مشغول پردازش،ذخیره و انتقال اطلاعات میشود و فرایندی شامل استفاده از رایانه،نرم افزار و شبکه برای ایجاد،مدیریت و نگهداری داده ها دارد.
هدف از انجام حسابداری،رسیدگی به امور مالی،ثبت حسابداری،دسته بندی و نگهداری از اسناد مالی است.حسابداری فناوری اطلاعات برای بهتر شدن کار شرکت ها ایجاد شده است.استفاده از فناوری اطلاعات در کار حسابداری و کار با نرم افزار های مختلف،در تحلیل مشتریان شرکت کمک میکند و برای نشان دادن مفهوم این اطلاعات به قابلیت های زیادی میشه دسترسی داشت. ترکیب حسابداری و فناوری اطلاعات،مختص حسابداران خبره است چون برای کار با نرم افزار به توانایی و مهارت بیشتری نیاز است.

ارتباط بین فناوری اطلاعات و رشته حسابداری در چیست؟

هنگام شنیدن این سوال ذهنیت ما به سمت انجام عملیات حسابداری با تکنولوژی فناوری اطلاعات میرود. حسابداری در صنعت فناوری اطلاعات ارتباط بین رشتهit و حسابداری است.استفاده از نرم افزار های ساده و دشوار حسابداری،تشکیل شبکه های حسابداری گروهی و استفاده از فناوری سیستم های ابری در ثبت و ذخیره اطلاعات حسابداری نمونه ای از ابزار هایit برای انجام عملیات حسابداری میباشد.

نقش فناوری اطلاعات در حسابداری

از مهم ترین و اساسی ترین وظایف حسابداران ارائه اطلاعات کامل و جامع به کارفرما برای پیشرفت و ارتقا سطح کیفیت در تصمیمات گرفته شده است.شرکتها و سازمانها برای ارائه سطح کیفیت بالاتر و افزایش روند پیشرفت و موفقیت به دنبال فناوری جدید هستند.این پیشرفت ها قابلیت های حسابداران را زیاد میکند و علاوه بر یک مشاورمالی حسابدار را به رایزن خوب در مبحث کسب و کار تبدیل کرده است.

راهایی برای مشخص کردن تبدیل حسابداری به واسطه فناوری به صنعت حسابداری :

1-ابر رایانه:نوعی محاسبه برمبنای اینترنت است و منابع و اطلاعات پردازشی کامپیوتری مشترک با رایانه ها و دستگاه ها را بر اساس تقاضا ارائه میدهد این امر امکان این را به حسابداران میدهد تا وظایف حسابداری از هر مکان و همچنین توانایی ارائه اطلاعات مالی از طریق ابر انجام شود.
2-نوآوری در نرم افزارهای مالیاتی:در کسب و کار جلوگیری از مجازات مالیاتی در اولویت است و نرم افزار مالیاتی در بهبود دقت در حسابداری و کاهش حاشیه خطا کمک کرده است.
3-رسانه های اجتماعی: رسانه های اجتماعی به عنوان یک ابزار ضروری برای شرکتهایی که مایل به درگیرشدن با مشتریان فعلی و بالقوه خود در طول گسترش نام تجاری خود هستند تبدیل شده اند.بیشتر شرکتهای حسابداری بازاریابی سنتی را در توسعه کسب و کار خود رواج دادند.

شاخص های فعالیتی فناوری اطلاعات در 8 موضوع دسته بندی میشود:

• نگهداری و پردازش؛
• تقسیم وظایف؛
• توسعه تجاری؛
• مدیریت شبکه:کنترل و اجرای شبکه های سیستم رایانه ای به وسیله ی مدیران فناوری اطلاعات را شامل میشود؛
• توسعه اطلاعات: در توسعه فناوری و گسترش اطلاعات سیستمی،پارامترهای کنترل،سرعت و دقت،حفاظت و امنیت و فرمت اطلاعات قابل بررسی است؛
• توسعه کاربردی: افزایش زمینه های کاربردی این علم در تمام زمینه های زندگی از وظایف متخصصان علم it است.

مزایای استفاده از فناوری اطلاعات در حسابداری
• کاهش اشتباهات و خطا: با استفاده از حسابداری مربوط به فناوری اطلاعات و نرم افزار های حسابداری می توان از خطاها و اشتباهات جلوگیری کرد؛
• کاهش هزینه حسابداری و حسابرسی:با استفاده از نرم افزارهای مالی،با کاهش در نیروی انسانی با هزینه کمتر میتوان کار حسابداری و حسابرسی انجام داد؛
• افزایش سرعت در حسابداری و حسابرسی:با یک کلیک میتوان انواع گزارش ها و صورتهای مالی اساسی را دریافت کرد بطور کلی با کاهش در زمان در رسیدگی به امورمالی موثر است؛
• افزایش امنیت داده های مالی:با استفاده از حسابداری فناوری اطلاعات به امنیت بیشتر داده های شرکت و موسسات مالی کمک میکند؛
• عدم اشباع بازار کار حسبداری:حسابداری در صنعت فناوری چون جدید و کمترشناخته است با ورود به این حوزه میتوان به نیروی مهم تبدیل شد.

It در رشته حسابرسی

حسابداری و حسابرسی با هم متفاوت هستن حسابداری یعنی تدوین و تنظیم سند های حسابداری و تنظیم و برسی صورت های مالی ولی حسابرسی بعد از حسابداری صورت میگیرد؛ هدفش برسی اطلاعات حسابداریکه قبلا توسط حسابرس ثبت شده است.
حسابرسان میتوانند از نرم افزار های خاصی که برای آنها طراحی شده استفاده بکنند؛ برای حسابرسان در نرم افزار میتوانند دسترسی های زیر را قرار بدهند.
o تمامی اطلاعات وارد شده برسی و محاسبه شود ؛
o گرفتن یک سری نمومه ها از طریق روش های ارائه شده توسط حسابرسان ؛
o طبقه بندی اطلاعات ؛
o امکان مقایسه در بین مطالب متفاوت ؛
o دسترسی به اطلاعات به حساب های طراحی شده ؛
o برسی و تحلیل زمانبندی ؛
o تشخیص دادن تراز بودن حساب ها ؛
o خروجی اطلاعات به صورت مجازی .

از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودین کمال تشکر را داریم امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده برده باشید در پایان به چندتا از مهم ترین سوالاتی که از آموزشگاه ill پرسیدید پاسخ میدیم.

1-حسابداری در صنعت فناوری یعنی چه؟
همانطور که بالا گفته شد هدف از انجام حسابداری،رسیدگی به امور مالی،ثبت حسابداری،دسته بندی و نگهداری از اسناد مالی است.حسابداری فناوری اطلاعات برای بهتر شدن کار شرکت ها ایجاد شده است.
2-بین فناوری اطلاعات و حسابداری چه رابطه ای وجود دارد؟
حسابداری در صنعت فناوری اطلاعات ارتباط بین رشتهit و حسابداری است.استفاده از نرم افزار های ساده و دشوار حسابداری،تشکیل شبکه های حسابداری گروهی و استفاده از فناوری سیستم های ابری در ثبت و ذخیره اطلاعات حسابداری نمونه ای از ابزار هایit برای انجام عملیات حسابداری میباشد.
3- چند مورد از مزایای استفاده از فناوری اطلاعات در حسابداری؟
همان طور که در مقاله توضیح دادیم
کاهش اشتباهات و خطا- کاهش هزینه حسابداری و حسابرسی- افزایش سرعت در حسابداری و حسابرسی – افزایش امنیت داده های مالی _ عدم اشباع بازار کار حسبداری
4- شاخص های فناوری اطلاعات ؟
نگهداری و پردازش؛ تقسیم وظایف؛ توسعه تجاری؛ مدیریت شبکه؛ توسعه اطلاعات؛ توسعه کاربردی.
5- حسابرسان از چه ویژگی های it استفاده میکند؟
تمامی اطلاعات وارد شده برسی و محاسبه شود ؛ گرفتن یک سری نمومه ها از طریق روش های ارائه شده توسط حسابرسان ؛
طبقه بندی اطلاعات ؛ امکان مقایسه در بین مطالب متفاوت ؛ دسترسی به اطلاعات به حساب های طراحی شده ؛
برسی و تحلیل زمانبندی ؛ تشخیص دادن تراز بودن حساب ها ؛ خروجی اطلاعات به صورت مجازی .

2 پاسخ

    1. سلام خانم اسحاقی عزیز، روشهای متفاوتی برای ارتباط گرفتن با این شرکتها هست، ابتدا شما باید اطلاعات حسابداری خودتون را افزایش بدین و تو مرحله بعد حتما این شرکتها را شناسایی کنید و با اون ها ارتباط بگیرید. فرم مشاوره را پر کنید، تا مشاورین ما بیشتر شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آغاز گفتگو
1
چطور میتونم کمکت کنم ؟
مرکز آموزشی ایل
سلام خوش آمدید چطوری میتونم کمکتون کنم ؟