نحوه ارتقای عدالت مالیاتی، افزایش کیفیت آرا و کاهش انباشت پرونده‌های مالیاتی

در نشست هم اندیشی نمایندگان منتخب بندهای 2 و 3 هیات‏های حل اختلاف مالیاتی، نحوه ارتقای عدالت مالیاتی، افزایش کیفیت آرا و کاهش انباشت پرونده های مالیاتی بحث و بررسی شد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، محمد طاهری نژاد رئیس مرکز دادرسی سازمان امور مالیاتی کشور در نشست هم اندیشی نمایندگان منتخب بندهای 2 و 3 هیات‏‎های حل اختلاف مالیاتی گفت: تشکیل مرکز دادرسی مالیاتی در راستای برقراری بیش از پیش عدالت مالیاتی، افزایش رضایت مؤدیان و رفع تعارض منافع ساختاری صورت گرفته است.
وی با اشاره به نسبت و ارتباط بین حوزه مالیاتی با دادرسی در کشور گفت: دادرسی مالیاتی یک مفهوم عام برای رسیدگی به اعتراضات و تظلم‌ خواهی برشمرده می ‌شود. در واقع وقتی مؤدی وارد فرآیندهای مالیات‌ستانی می‌ شود ممکن است به دلایلی اعتراض داشته باشد که در این خصوص قانون‌گذار سازمان را موظف کرده تا در مراحل مختلف بتواند به این اعتراضات رسیدگی کند.
وی با بیان اینکه برای سازمان امور مالیاتی، مسئله عدالت مالیاتی و احساس رضایت مؤدیان از رفع تبعیض‌های احتمالی خیلی مهم است، تصریح کرد: مسئله دادرسی در دوره جدید مدیریتی جزء اولویت‌های اصلی سازمان قرار گرفته و ما در مراحل مختلف رسیدگی به اعتراضات مردم و دادرسی‌های مالیاتی تمهیدات و برنامه‌هایی را در این حوزه طراحی کرده و پیگیری می‌کنیم.
نمایندگان منتخب بندهای 2 و 3 هیات‏های حل اختلاف مالیاتی نیز ضمن بیان دیدگاه‏ها و نظرات خود، برخی دغدغه ها و مشکلات موجود در این زمینه از فبیل استقلال مجریان قرار، میزان مسئولیت نمایندگان، لزوم آگاهی بخشی مودیان به نحوه اعتراض، ساماندهی برگزاری جلسات رسیدگی، لزوم تکمیل اسناد و مدارک پرونده، ضرورت کاهش تطویل رسیدگی، رفع مشکلات سامانه ای و نظایر آن پرداختند.
داود خدابنده مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی نیز در این نشست ضمن خداقوت و تقدیر از اقدامات همکاران مراکز دادرسی مالیاتی در افزایش چشمگیر در رسیدگی به پرونده های مالیاتی به لحاظ حجم و ارزش ریالی، بر دو محور کاهش ورودی پرونده ها به هیات‏های حل اختلاف و تمکین به آرای صادره توسط مودیان به عنوان رویکردهای اصلی سازمان امور مالیاتی در این حوزه تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آغاز گفتگو
1
چطور میتونم کمکت کنم ؟
مرکز آموزشی ایل
سلام خوش آمدید چطوری میتونم کمکتون کنم ؟