مالیات بر درآمد فروش املاک

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه

مالیات بر درآمد فروش ملک

مالیات بر درآمد فروش یک نوع مالیات است ؛ که با توجه به میزان مبلغ فروش ملک گرفته می شود. مالیات بر درآمد فروش برای هر کشور متفاوت است و طبق قوانین و گرفته میشود.
مالیات بر درآمد فروش ملک یکی از انواع مالیات های مستقیم است ؛ این مالیات زمانی گرفته میشود که افراد حقیقی یا حقوقی املاک خود را به فرد دیگر واگذار می‌کند؛ مالیات فروش ملک بستگی دارد به نوع ملکی که قرار است به فروش برسد (تجاری، مسکونی، صنعتی یا اداری؛ و شرایطی مثل ارثی، اوقافی و … )

مالیات بر نقل و انتقال ملک

مالیات بر نقل و انتقال ملک برای ( تامین درآمد دولت، توسعه شهر، تنظیم بازار املاک و حمایت کردن از مالکان مسکن ها ) استفاده میشود، برای محاسبه مبلغ این مالیات اول باید ارزش ملکی که قرار معامله شود را مشخص کنیم.
ارزش ملک مورد معامله یعنی قیمتی که ملک در زمان نقل و انتقال در بازار دارد. بعد از آن، باید 5 درصد از آن را بابت مالیات بر نقل و انتقال ملک به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کرد. مالیات نقل و انتقال توسط فروشنده ملک در زمان انتقال ملک در دفتر اسناد رسمی انجام شود.
یکسری معافیت ها برای نقل و انتقال ملک وجود دارد، اگر ملکی که قرار به فروش برسد مسکونی باشد و فروشنده بخواهد آن را برای خرید ملک دیگری استفاده کند، می تواند از پرداخت مالیات معاف باشد. اگر ملکی که قرار انتقال داده شود وقفی باشد، از پرداخت مالیات معاف می شود.
مثال: فردی که یک ملک 4 میلیاردی را میخواهد بفروشد، میزان مبلغ مالیات بر درآمد فروش ملک، 5 درصد ارزش معامله است. باید 5 درصد این مبلغ را بابت مالیات بر درآمد فروش ملک خودبپردازد که میشود 200 میلیون مبلغ مالیات نقل و انتقال این ملک.

مالیات نقل و انتقال ملک به فرزندان

اگر صاحب ملک فوت کند ملکی که از این طریق به فرزندان او میرسد مشمول مالیات خرید و فروش ملک نمیشه، مالیات این ملک طبق قانون مالیات ارث محاسبه میشود.
اگر ملک خود را به فرزندانمان که معلول یا مستمند هستن بدهیم معاف از مالیات خواهد بود، اگر ملک را به فرزندی بدهیم که در حال گذراندن خدمت سربازی هستش یا مشغول تحصیل باشد در دانشگاه های دولتی نرخ مالیاتی که تعلق میگیرد 2 درصد هست.(یک سری شرایط خاص برای دریافت این درصد مالیاتی باید رعایت شود)

مالیات نقل و انتقال زمین و ملک تجاری

مالیات نقل و انتقال زمین با مالیات فروش ملک مثل هم هستن، 5 درصد از مبلغ فروش زمین به عنوان مالیات نقل و انتقال پرداخت میشود.
مالیات نقل و انتقال به املاک تجاری هم تعلق میگیرد؛ اگر فردی بخواهد ملک تجاری خود بفروشد مالیات نقل و انتقال ملک تجاری 5 درصد مبلغ فروش است و اگر فرد قصد واگذاری سرقفلی آن ملک تجاری هم داشته باشد شامل مالیات 2 درصدی انتقال سرقفلی میشود.

مالیات خانه های خالی

مالیات برملک های خالی برای خانه‌هایی هست که بدون ساکن هستند،اعمال میشود. هدف قانون مالیات برا خانه های خالی کاهش تعداد خانه‌های هست که استفاده نمیشود و تشویق کردن صاحب خانه ها به اجاره یا فروش ملک خود.
برای محاسبه مالیات بر املاک خالی، باید اول بدانیم که آیا خانه ما مشمول این مالیات میشود یا نه، بر طبق قانون مالیات‌های مستقیم، خانه‌هایی که در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت هستند و اگرخانه بیش تر از ۱۲۰ روز در سال ساکن نداشته باشند، به عنوان خانه خالی شناسایی می‌شود و مشمول این مالیات هستند.
سامانه ملی املاک و اسکان کشور این برسی را انجام میدهد. اگر خانه شما مشمول این مالیات شود. باید بر اساس ارزش اجاره ماهانه ملک خود، مالیات پرداخت کنید.مبلغ مالیاتی که در سال اول پرداخت میکنیم دو برابر، در سال دوم سه برابر و در سال سوم چهار برابر مبلغ اجاره ماهانه ملک است.
مثال: اگر ارزش اجاره ماهانه خانه شما ۱۰ میلیون تومان باشد، اگر این خانه 120 روز خالی باشد در سال اول (دو برابر ارزش اجاره) ۲۴۰ میلیون تومان، در سال دوم (سه برابر ارزش اجاره ) ۳۶۰ میلیون تومان و در سال سوم (چهار برابر ارزش اجاره) ۴۸۰ میلیون تومان مالیات برای خانه خالی پرداخت میشود.

مالیات املاک اوقافی

طبق ماده 3 قانون مالیات های مستقیم این املاک مشمول مالیات سالانه نیستن؛ ولی اگرمدیر ملک وقفی بخواهد آن را بفروشد طبق ماده 59 قانون مالیات های مستقیم باید 5 درصد مبلغ فروش به سازمان دارایی کشور پرداخت کند.
مالیات نقل و انتقال ملک را چه کسی پرداخت میکند
مالیات نقل و انتقال ملک طبق ماده 59 قانون مالیات مستقیم توسط فروشنده(صاحب ملک) پرداخت میشود.
مطابق تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات های مستقیم پرداخت مالیات نقل و انتقال همان لحظه در دفاتر اسناد رسمی انجام میشود؛ بعد از محاسبه میزان مالیات مودی میتواند در دفتر خانه مالیات نقل و انتقال ملکش پرداخت کند. لزومی ندارد که مودی به صورت حضوری به سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کند.

مدارکی که برای پرداخت مالیات نقل ‌و انتقال ملک نیاز داریم

• استعلام دفترخانه که باید اسم خریدار ملک در آن نوشته شده باشد؛
• فتوکپی کلیه اسناد مالکیت ( تمام اسناد رسمی، اجاری و قراردادی)؛
• فتوکپی گواهی شهرداریغ
• فتوکپی شناسنامه خریدار یا خریداران؛
• فتوکپی شناسنامه فروشنده یا فروشندگان؛
• فتوکپی پشت و روی کارت ملی خریدار یا خریداران؛
• فتوکپی پشت و روی کارت ملی فروشنده یا فروشندگان؛
• فتوکپی پروانه ساختمان؛
• فتوکپی پایان کار؛
• فتوکپی انحصار وراثت در صورت موروثی بودن ملکغ
• گواهی پرداخت مالیات بر ارث؛
• کروکی ملک؛
• آدرس دقیق ملک.
مهم ترین سوالاتی که شما عزیزان از آکادمی دکتر مژگان مدحج پرسیدید.
1-پرداخت مالیات نقل و انتقال بر عهده چه کسی است؟
همان طور که در مقاله توضیح دادیم طبق ماده 59 قانون مالیات های مستقیم صاحب ملک(فروشنده) باید مالیات نقل و انتقال پرداخت کند.
2-چه خانه هایی مشمول مالیات خانه های خالی میشود؟
طبق قانون مالیات‌های مستقیم، خانه‌هایی که در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت واقع شده و این خانه بیش تر از ۱۲۰ روز در سال ساکن نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی می‌شود و مشمول این مالیات هستند.
3-اگر فردی فوت کند و املاک او به فرزندانش برسد مشمول مالیات نقل و انتقال میشود؟
همان طور که در بالا گفتیم اگر صاحب ملک فوت کند ملکی که از این طریق به فرزندان او میرسد مشمول مالیات خرید و فروش ملک نمیشه، مالیات این ملک طبق قانون مالیات ارث محاسبه میشود.
4-مالایات املاک اوقافی چگونه هست؟
طبق ماده 3 قانون مالیات های مستقیم این املاک مشمول مالیات سالانه نیستن؛ ولی اگرمدیر ملک وقفی بخواهد آن را بفروشد طبق ماده 59 قانون مالیات های مستقیم باید 5 درصد مبلغ فروش به سازمان دارایی کشور پرداخت کند.

اگر سوالی در این رابطه دارید فرم مشاوره زیر را پر کنید تا مشاورین مرکز آموزشیill با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آغاز گفتگو
1
چطور میتونم کمکت کنم ؟
مرکز آموزشی ایل
سلام خوش آمدید چطوری میتونم کمکتون کنم ؟