دوره حسابداری مالی در صنعت بیمه چیست؟

با توجه به اهمیت حسابداری بیمه از قبیل سازمان تامین اجتماعی، حسابداری بیمه یکی از مهم ترین مهارت هایی است که حسابدار ها باید برای موفقیت در شغل خود و کاهش اشتباهاتی که باعث ایجاد هزینه های زیاد از سمت سازمان تامین اجتماعی میشوند مسلط باشند.

حسابداری بیمه یعنی چه

حسابداری بیمه علمی است که به امور حسابداری شرکت‌های بیمه و مسائل مالی فرد بیمه شده می‌پردازد. یک حسابدار بیمه باید بتواند هزینه‌ها و درآمد‌های شرکت‌های بیمه را برآورد و ثبت کند، بیمه‌نامه‌ها را صادر و پرداخت کند، خسارت‌های وارده را جبران کند و صورت‌های مالی را تهیه و ارائه کند.

حق بیمه به چه معنی است

حق بیمه، مبلغی است که برای استفاده از خدمات و مزایای بیمه به سازمان بیمه پرداخت می‌شود. حق بیمه می‌تواند به صورت اختیاری یا اجباری باشد. در بیمه اختیاری، فرد خودش تصمیم می‌گیرد که چه نوع و چه مقدار بیمه بخرد. در بیمه اجباری، کارفرما باید برای کارمندان خود حق بیمه پرداخت کند. حق بیمه اجباری شامل بیمه تامین اجتماعی، بیمه مسئولیت کارفرما و بیمه بیکاری است. حق بیمه بر اساس درآمد و مزایای فرد محاسبه می‌شود. برای مثال، در بیمه تامین اجتماعی، کارمند ۷ درصد و کارفرما ۲۳ درصد از کل حقوق را به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کنند.

انواع هزینه ها در حسابداری بیمه چیست

به طور کلی، هزینه‌ها در حسابداری بیمه به دو دسته تقسیم می‌شوند: هزینه‌های عملیاتی و هزینه‌های خسارت. هزینه‌های عملیاتی شامل هزینه‌هایی است که شرکت بیمه برای اداره و اجرای فعالیت‌های خود می‌پردازد، مانند هزینه‌های مالی و اداری، هزینه‌های توزیع و فروش، هزینه‌های استهلاک اموال و هزینه‌های مالیات بر درآمد. هزینه‌های خسارت شامل هزینه‌هایی است که شرکت بیمه برای پرداخت خسارت‌های وارده به بیمه‌گذاران یا ثالثین می‌پردازد، مانند هزینه‌های پرداختی، هزینه‌های تعیین خسارت، هزینه‌های حقوقی و هزینه‌های بازسازی.

هزینه بیمه

هزینه ای میباشد که فرد بیمه گذار به فرد بیمه گر پرداخت میکند.

هزینه بیمه اضافی

این هزینه زمانی اضافه میشود که فرد بیمه گذار بخواهد بیمه نامه با سرمایه اضافی تمدید کند.

هزینه بیمه مازاد

اگر بیمه گذار بخواهد پول اضافه تری هنگام رخ دادن خسارت پرداخت کند این هزینه بیمه مازاد را همراه با حق بیمه اصلی پرداخت میکند.

هزینه عملیاتی

مثل هزینه کارمزد و هزینه ی خسارت و …..

هزینه ی صدور

تمام هزینه هایی که انجام میشود تا برای بیمه گذار بیمه نامه صادر شود؛ (هزینه تبلیغات، پورسانت ها، بازار یابی…..)

هزینه بیمه برگشتی

مربوط به زمانی است که بیمه نامه فسخ شود.

هزینه کارشناسی بیمه

این هزینه قبل از صدور بیمه نامه زمانی که خسارت پرداخت میشود بیمه ارزیابی خود را انجام میدهد و هزینه این ارزیابی به عنوان هزینه کارشناسی ثبت میشود.

حسابداری بیمه تامین اجتماعی چیست

حسابداری بیمه تامین اجتماعی، شاخه‌ای از حسابداری بیمه است که به مسائل مالی مربوط به بیمه‌گذاران و بیمه ‌شدگان سازمان تامین اجتماعی می‌پردازد. یک حسابدار بیمه تامین اجتماعی باید بتواند حق بیمه کارگران و کارفرمایان را محاسبه و ثبت کند، بیمه‌نامه‌ها را صادر و پرداخت کند، مزایای تامین اجتماعی را تعیین و تسویه کند و صورت‌های مالی را تهیه و ارائه کند.
محاسبه ی حق بیمه
30درصد از حقوق کارگران باید به بیمه پرداخت شود، که از این 30 درصد ،23 درصد آن را کارفرما می پردازد ،از این 23 درصد 3 درصد سهم بیمه بیکاری است و 7درصد آن را کارگر می پردازد.

جدول

حسابرسی بیمه تامین اجتماعی

حسابرسی بیمه تامین اجتماعی، فرآیندی است که سازمان تامین اجتماعی برای بررسی اسناد و مدارک مالی کارفرما ها و کارگران انجام می‌دهد. هدف از این حسابرسی، اطمینان از پرداخت حق بیمه و مزایای تامین اجتماعی به کارگران است. حسابرسی بیمه تامین اجتماعی متفاوت از حسابرسی مالیاتی است، چرا که در حسابرسی مالیاتی، درآمدهای شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مورد نظر است، اما در حسابرسی بیمه تامین اجتماعی، هزینه‌های مربوط به کار و اشتغال مورد توجه قرار می‌گیرد.
طبق ماده 38 قانون تامین اجتماعی کافرمایان و پیمانکارانی که دارای کد کارگاهی هستند باید برای کارکنان خود بیمه رد کنند، و برای کسانی که بصورت پروژه ای و مناقصه ای در حال همکاری هستند هم باید بیمه رد کنند.

ثبت حسابداری بیمه
پیش پرداخت بیمه (بدهکار)
سایر حساب دریافتنی_ مالیات بر ارزش افزوده (بدهکار)
وجه نقد (بستانکار)

حسابداری بیمه بیکاری

بیمه بیکاری یکی از حمایت‌های تامین اجتماعی است که به کسانی که بدون میل شخصی خود بیکار شده‌اند، کمک می‌کند تا زمانی که یک منبع درآمدی مناسب پیدا کنند، از پس مخارج زندگی خود بر بیایند.
برای دریافت بیمه بیکاری، باید شرایط زیر را داشته باشید:
• تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی باشید و حق بیمه بیکاری را پرداخت کرده باشید؛
• قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید. در صورتی که به دلیل پایان قرارداد بیکار شده‌اند، باید حداقل یک سال سابقه بیمه داشته باشید؛
• بیکاری شما غیرارادی باشد و به دلیل استعفا، اخراج، تعطیلی کارگاه، حوادث غیرمترقبه و غیره رخ داده باشد؛
• آماده به کار باشید و در ظرف ۳۰ روز از بیکار شدن به واحد کار و امور اجتماعی وضعیت خود را اطلاع دهید و اعلام آمادگی برای اشتغال به کار مشابه کنید.
مبلغ مستمری بیمه بیکاری بر اساس میانگین حقوق ۹۰ روز آخر قبل از بیکاری محاسبه و پرداخت می‌شود. مبلغ مستمری بیمه بیکاری معادل ۵۵ درصد میانگین حقوق پرداخت می‌شود و به شرطی که از حداقل حقوق مصوب اداره کار کمتر نشود. همچنین برای افراد متاهل به ازای هر فردی که تحت تکفل دارند 10 درصد به ۵۵ درصد اضافه می‌شود.
بیمه بیکاری حداکثر تا ۱۲ ماه پرداخت می‌شود و در صورتی که بیمه شده در طول این مدت مشغول به کار شود، مستمری بیمه بیکاری قطع می‌شود.

از شما همراهان عزیز ممنونم که من را تا پایان مقاله همراهی کردین.
میخواهم به مهم ترین سوالاتی که شما از آکادمی دکتر مژگان مدحج پرسیدید پاسخ دهم.
1. ثبت حسابداری بیمه چگونه است؟
پیش پرداخت بیمه (بدهکار)
سایر حساب دریافتنی_ مالیات بر ارزش افزوده (بدهکار)
وجه نقد (بستانکار)
2. شرایطی که باید برای دریافت بیمه بیکاری داشته باشیم؟
همان طور که در بالا توضیح دادیم 4 شرط لازم است
1-تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی باشید.
2-قبل از بیکار شدن حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید.
3-بیکاری شما غیرارادی باشد.
4-آماده به کار باشید و در ظرف ۳۰ روز از بیکار شدن به واحد کار و امور اجتماعی وضعیت خود را اطلاع دهید.
3. نحو محاسبه حق بیمه چگونه است؟
30درصد از حقوق کارگران باید به بیمه پرداخت شود، که از این 30 درصد ،23 درصد آن را کارفرما می پردازدو 7 درصد را خود کارگر پرداخت میکند.

اگر در این زمینه سوالی دارید فرم مشاوره زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آغاز گفتگو
1
چطور میتونم کمکت کنم ؟
مرکز آموزشی ایل
سلام خوش آمدید چطوری میتونم کمکتون کنم ؟