حسابداری مالی در حوزه سرمایه گذاری ها چگونه انجام میشود

زمان لازم برای مطالعه : 1 دقیقه

حسابداری سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری گذاشتن پولی برای کاری که درآینده سودآور باشد.وقتی فردی دارایی هایی مثل زمین،طلا،سهام و اوراق مشارکت میخرد میخواهد در آینده کسب سود،و درآمد داشته باشد.حسابداری مالی درحوزه سرمایه گذاری بخشی از علوم حسابداری است که در سازمانها،شرکتها و کارگزاری ها استفاده میشود.سرمایه گذاری همیشه با کسب سود همراه نیست گاهی ضرر هم دارد اما در سرمایه گذاری بلند مدت همیشه با کسب سود همراه است.

حسابداری مالی چیست؟

حسابداری مالی فرایند ثبت،خلاصه و گزارش معاملات تجاری است که شرکتها برای نشان دادن عملکرد و موقعیت مالی خود به افراد خارج از شرکت از جمله سرمایه گذاران،اعتباردهندگان،تامین کنندگان و مشتریان استفاده میکنند.حسابداری مالی پرکاربردترین شاخه حسابداری است که فعالیت شرکتها اعم از فروش،خزانه داری و انبار در حسابداری مالی طبقه بندی میشود.

مزایای حسابداری سرمایه گذاری

• ارائه گزارش های مالی معتبر برای برنامه ریزی مالی
• کمک به تنظیم اظهارنامه بهتر
• افزایش میزان سود با ارائه توصیه های بهتر
• براورد زیان احتمالی و کمک به پیشگیری از بروز آن
• کمک به ارزیابی ریسک و تشخیص معیار های سرمایه گذاری

انواع روش های سرمایه گذاری

1-بورس:این روش پرطرفدار در کشورهای توسعه یافته جهان است.این بازار بازدهی بیشتری برای سرمایه گذاری دارد.مزایای این بازارامکان سرمایه گذاری با پول کم،نقدشوندگی مناسب،قابلیت سرمایه گذاری غیرحضوری،امکان مدیریت ریسک وشفافیت بالا را دارد.
2-زمین و مسکن:سرمایه گذاری در زمین و مسکن نیاز به سرمایه میلیاردی دارد.کسی میتواند در این زمینه سرمایه گذاری کند که درآمد بالایی داشته باشد.معمولا اشخاص با سرمایه گذاری در بازار طلا و بورس میتوانند سرمایه خود را وارد این بازارکنند.زمین و مسکن قابلیت نقدشوندگی پایینی دارند.
3-طلا:سرمایه گذاری در طلا با مبالغ کمتری امکان پذیر است.و مواردی از قبیل اصل یا تقلبی بودن طلا،هزینه نگهداری آن در محلی امن،نرخ ارز و…مورد توجه سرمایه گذاران است.
4-ارز خارجی مثل دلار:این بازار پرریسک و پرنوسان است و پارامترهای بسیار زیادی نظیرروابط خارجی،روابط اقتصادی شامل واردات وصادرات،سیاست های دولتی و سیاست های کلی بانک مرکزی بر آن تاثیر دارد.

انواع روش های تامین مالی و جذب سرمایه گذار

• موسسان کسب و کارها:مهم ترین سرمایه گذارانی هستند که برای تامین مالی کسب و کار خود سرمایه گذاری میکنند؛
• بانک ها:بهترین منبع برای درخواست وام است؛
• خانواده و دوستان:در ابتدای کسب و کار خانواده و دوستان میتوانند برای تامین مالی به صاحبان کسب و کار کمک کنند؛
• کمک هزینه و سوبسید:این روش جذب سرمایه مربوط به یک کشور،منطقه یا اتحادیه است مثل اتحادیه اروپا.و به عنوان نیروی محرک کسب و کار است؛
• نهاد های حمایتی:مجامع عمومی،سازمانها و افراد خیری هستند که به شرکتها وام میدهند تا کسب و کار خود را شروع کنند و در صورت بروز مشکلات مالی به آنها کمک کنند؛
• سرمایه گذاری پرریسک:این سرمایه های پرخطر در هیچ جایی ثبت نشده اند و یکی از روش های تامین مالی و جذب سرمایه گذار هستند.

حسابداری در بازار سرمایه

حسابداری نقش مهمی دربازار سرمالیه،عدالت در توزیع اطلاعات و گزارش های مالی شرکتهای بورس برای استفاده سهامداران و کارگزاران مالی دارد.فعالان بازارسرمایه ،مدیریت بورس رابطه کاری با فعالان حرفه حسابداری و مراجع رسمی تدوین استانداردهای حسابرسی دارند.باید شرایط بازار سرمایه و ارتقای کیفیت گزارش های مالی در همکاری با یکدیگررا فراهم کنند.ارزش ابزار های مورد معامله در بازار های سرمایه و بورس های اوراق بهادار مبتنی بر اطلاعاتی است که در گزارش های مالی ارائه میشوند.

حسابداری صندوق سرمایه گذاری

شامل تمامی عملیات مالی و مالیاتی مرتبط با صندوق های سرمایه گذاری دارایی ها،سرمایه و درآمدهای ناشی از سرمایه گذاری های صورت گرفته در این صندوق ها میباشد.این نوع حسابداری برای رصد و ثبت صحیح و دقیق تمامی تراکنش های مالی صندوقهای سرمایه گذاری و ارائه گزارش های مالی و مالیاتی مربوط به سهامداران،مدیران و نظارت گران مورد استفاده قرار میگیرد.بطور کلی روشی برای ثبت و گزارش گیری فعالیت های مالی صندوقهای سرمایه گذاری است.

حیطه فعالیت حسابدار سرمایه گذاری

حسابداران سرمایه گذاری در بخش خاصی از صنعت مالی که شرکت های کارگذاری و مدیریت دارایی هستند کار میکنند.حسابدار سرمایه گذاری برای پردازش سرمایه گذاری ها و پیگیری سرمایه گذاری های شخص ثالث با سازمان ها همکاری میکند.همچنین با ارائه مشاوره مالی و مشاوره به مدیران دارایی و کارگزاران،در سمت های مدیریتی نقش دارند.

امکانات نرم افزار حسابداری شرکت های سرمایه گذاری

نرم افزار های حسابداری  با توجه به نیازهای شرکت سرمایه گذاری از جمله محاسبه بهای تمام شده،محاسبه سود و زیان،انبارداری،حسابداری و خزانه داری و…میباشد.
امکانات نرم افزارحسابداری سرمایه گذاری :
• فاکتورفروش
• فاکتورمرجوع
• پیش فاکتور
• گزارش سابقه فروش
• گزارش لیست درآمد به تفکیک گروه کالا
• گزارش لیست فاکتورها
• تغییرسطوح قیمت

از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودین کمال تشکر را داریم امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده برده باشید در پایان به چندتا از مهم ترین سوالاتی که از آموزشگاه ill پرسیدید پاسخ میدیم.

1-حسابداری سرمایه گذاری یعنی چه؟

با توجه به متن فوق سرمایه گذاری گذاشتن پولی برای کاری که درآینده سودآور باشد.وقتی فردی دارایی هایی مثل زمین،طلا،سهام و اوراق مشارکت میخرد میخواهد در آینده کسب سود،و درآمد داشته باشد.

2-حسابدار سرمایه گذاری در کجا کار میکند؟

با توجه به متن فوق حسابداران سرمایه گذاری در بخش خاصی از صنعت مالی که شرکت های کارگذاری و مدیریت دارایی هستند کار میکنند.

3-برای سرمایه گذاری چند روش وجود دارد؟

همانطور که در بالا گفتیم1-بورس:این روش پرطرفدار در کشورهای توسعه یافته جهان است.این بازار بازدهی بیشتری برای سرمایه گذاری دارد.مزایای این بازارامکان سرمایه گذاری با پول کم،نقدشوندگی مناسب،قابلیت سرمایه گذاری غیرحضوری،امکان مدیریت ریسک وشفافیت بالا را دارد.2-زمین و مسکن3-طلا 4-ارز خارجی مثل دلار

4-نرم افزاری که برای سرمایه گذاری است چه قابلیتی دارد؟

نرم افزار حسابداری آرپا، با توجه به نیازهای شرکت سرمایه گذاری از جمله محاسبه بهای تمام شده،محاسبه سود و زیان،انبارداری،حسابداری و خزانه داری و…میباشد.این نرم افزار امکانات کاربردی و ظاهر زیبا با قابلیت سفارشی سازی نرم افزار میتواند برای کسب و کار شما گزینه خوبی باشد.

5-حسابداری سرمایه گذاری چه مزایایی دارد؟

ارائه گزارش های مالی معتبر برای برنامه ریزی مالی،کمک به تنظیم اظهارنامه بهتر،افزایش میزان سود با ارائه توصیه های بهتر،براورد زیان احتمالی و کمک به پیشگیری از بروز آن،کمک به ارزیابی ریسک و تشخیص معیار های سرمایه گذاری

اگر در رابطه با این موضوع سوالی دارید فرم مشاوره زیر را پر کنید تا متخصصین ما با شما تماس بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آغاز گفتگو
1
چطور میتونم کمکت کنم ؟
مرکز آموزشی ایل
سلام خوش آمدید چطوری میتونم کمکتون کنم ؟