مالیات بر ماشین های سنگین و خودروها چیست؟

مالیات بر ماشین های سنگین و خودرو ها یکی از انواع مالیات های غیر مستقیم هست بر اساس قانون مالیات های مستقیم بعضی از خودرو های داخلی و خارجی که ارزش آن ها بیشتر از مقداری مشخص باشد مشمول مالیات برماشین هستن.
طبق قانون بودجه سال 1402 تمامی افرادی که مالک خودرو هستن و ارزش ماشینشان یا مجموع ماشین هایشان بیشتر از یک و نیم میلیارد تومان باشد باید برای پرداخت مالیات خودرو اقدام کنند؛در صورتی که این مالیات پرداخت نشود افراد مشمول جرایم سنگین مالیاتی میشوند.

مالیات سالانه ماشین

تمامی افراد (حقیقی یا حقوقی ) که دارای خودرو های سواری و وانت های دو کابین هستند، اگر ماشین ها به نام مودی یا فرزندان زیر 18 سال تحت تکلف مودی باشد؛ ارزش خودرو یا خودرو های مودی بیش تر از 10 میلیارد ریال باشد باید مالیات سالانه خودرو بپردازد.
باتوجه به ارزش ماشین طبق جدول مالیات بر ماشین 1402 مالیات ماشین محاسبه یشود که باید به دولت پرداخت شود.
مهلت پرداخت مالیات ماشین های لوکس تا پایان بهمن ماه هر سال است؛ سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان خرداد ماه اقدام کرد به معرفی و شناسایی مالکین ماشین هایی که مشمول این قانون میشوند. افراد برای پرداخت مالیات ماشین به سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو مرجعه میکنند.

چه ماشین هایی مالیات پرداخت میکنند

مالک خودرو هایی که ارزش ان ها بیش تر از یک و نیم میلیارد تومن باشد باید مالیات پرداخت کنند، این افراد موظف هستند که باتوجه به جدول مالیات بر ماشن سال 1402 مبلغی را مطابق با ارزش اتومبیل پرداخت کنند.
مالیات بر عایدی ماشین برای آن افرادی هست که از سامانه یک پارچه ماشین دریافت کرده اند. و ماشین را کم تر از یک سال نگه دارند، این افراد مشمول مالیات بر عایدی سرمایه ماشین میشوند. کم تر از 1 سال باشد این افراد 30 درصدسود ماشین را مالیات میدهند؛ اگر بین یک تا دو سال ماشین را نگه داری کنند 20 درصد سود مالیات بر خودرو به عنوان مالیات میدهند.
این مالیات به این خاطر است که قیمت کارخانه خودرو با قیمت بازار آزاد تفاوت زیادی دارد.(مالیات برای سود حاصل از فروش خودرو)
افرادی که دو یا چند ماشین دارن و هر کدام از آنها به تنهایی ارزشش کم تر از یک و نیم میلیارد تومان باشد، و ارزش همه ماشین ها با هم بشود یک و نیم میلیارد تومان این فرد هم مشمول پرداخت مالیات ماشین میشود.
و چون مبلغ در نظر گرفته شده یک و نیم میلیارد به بالا هست ماشین های داخلی مشمول این قانون نمیشوند.

 

نخوه پرداخت مالیات ماشین

افرادی که میخواهند مالیات ماشین پرداخت کنند از طریق سایت سازمان امور مالیاتی www.intamedia.ir

جدول محاسبه نرخ های مالیات ماشین

چون ماشین های داخلی به ارزش یک و نیم میلیارد تومان نداریم میتوانیم بگوییم که این مالیات مشمول ماشین های خارجی است.
مثال : فرض کنید فردی دارای 2 تا ماشین باشد یکی به ارزش نهصد و پنج میلیون تومان و دیگری به ارزش هشتصد و شصت و پنج میلیون تومان است در مجموع ارزش ماشین ها میشود یک میلیارد و هفتصدو هفتاد میلیون تومان.
طبق قانون همان طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم تا میزان یک و نیم میلیارد تومان اگر ارزش خودرو یا خودرو های فرد باشه از پرداخت مالیات معاف هست؛ مازاد یک و نیم میلیارد تومان که میشود دویست وهفتاد میلیون تومان مشمول مالیات بر ماشین هست با نرخ مالیاتی یک درصد.
محاسبات مالیات ماشین 2.700.00=1% * 270.000.000
فردی دارای ماشین بنز E200 هست که ارزش این خودرو هفت میلیارد تومان است مالیات ماشینی که به این فرد تعلق میگیرد را محاسبه میکنیم:
میزان یک و نیم میلیارد معاف هست این فرد به مازاد آن مالیات تعلق میگیرد.
5.500.000.000 = 1.500.000.000 – 7.000.000.000
220.000.000 = 4% * 5.500.000.000

در ادامه میخواهیم به مهم ترین سوالاتی که شما دوستان گرامی از آکادمی دکتر مژگان مدحج پرسیدید پاسخ دهیم.
1-مالیات خودروبه چه ماشین هایی تعلق میگیرد؟
مالک خودرو هایی که ارزش ان ها بیش تر از یک و نیم میلیارد تومن باشد باید مالیات پرداخت کنند، این افراد موظف هستند که باتوجه به جدول مالیات بر ماشن سال 1402 مبلغی را مطابق با ارزش اتومبیل پرداخت کنند، و چون مبلغ در نظر گرفته شده یک و نیم میلیارد به بالا هست ماشین های داخلی مشمول این قانون نمیشوند.
2-نحوه محاسبه مالیات ماشین سال1402 چگونه است؟
همان طور که در مقاله توضیح دادیم تا مبلغ یک و نیم میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان یک درصد – تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد یک و نیم میلیارد تومان دو درصد – تا مبلغ چهار و نیم میلیارد تومان نسبت به مازاد سه میلیارد تومان سه درصد – بیشتر از چهار و نیم میلیارد تومان نسبت به مازاد چهار و نیم میلیارد تومان چهار درصد.
3- به مبلغ چند ماشین با هم مالیات تعلق میگیرد؟
افرادی که دو یا چند ماشین دارن و هر کدام از آنها به تنهایی ارزشش کم تر از یک و نیم میلیارد تومان باشد، و ارزش همه ماشین ها با هم بشود یک و نیم میلیارد تومان این فرد هم مشمول پرداخت مالیات ماشین میشود.
4- زمان پرداخت مالیات ماشین ؟
زمان پرداخت مالیات ماشین های لوکس تا پایان بهمن ماه هر سال است.
5-مالیات بر عایدی چیست؟
مالیات بر عایدی به این خاطر است که قیمت کارخانه خودرو با قیمت بازار آزاد تفاوت زیادی دارد. اگر فرد کم تر از 1 سال نگه دارد ماشین را این فرد 30 درصد سود ماشین را مالیات میدهد؛ اگر بین یک تا دو سال ماشین را نگه داری کند 20 درصد سود مالیات بر ماشین به عنوان مالیات میدهد.

از شما دوستان ممنونم من را تا پایان این مقاله همراهی کردید اگر سوالی در رابطه با این موضوع داشتید فرم مشاوره زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آغاز گفتگو
1
چطور میتونم کمکت کنم ؟
مرکز آموزشی ایل
سلام خوش آمدید چطوری میتونم کمکتون کنم ؟