ثبت نام سامانه مودیان

نحوه ثبت نام سامانه مودیان در مرکز آموزشی ایل

نحوه ثبت نام سامانه مودیان به صورت آنلاین است که امکان ثبت نام، ارسال صورتحساب الکترونیکی و اتصال پایانه های تمامی صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی باید در این سامانه ثبت نام کرده و تمامی تکالیف مربوط به مالیات را انجام دهند.
بنابراین با آشنا بودن از نحوه ثبت نام سامانه مودیان، با ورود به سایت سامانه مودیان مالیاتی، مودیان مالیاتی می‌توانند به راحتی اقدامات خود را انجام دهند، از جمله ثبت نام در سامانه، ارسال صورتحساب الکترونیکی و اتصال پایانه های فروشگاهی به سامانه.
لازم به ذکر است که عدم ثبت نام و ارسال صورتحساب الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی، مخالف با قوانین مالیاتی است و ممکن است با جرایم مالی همراه باشد.

سامانه مودیان، سامانه ‌ای آنلاین و متعلق به سازمان امور مالیاتی کشور ایران است که با هدف جمع‌ آوری و یکپارچه‌ سازی اطلاعات مربوط به مودیان مالیاتی ایجاد شده است. این سامانه به مشمولان نظام مالیاتی کارپوشه‌ ای اختصاص می ‌دهد تا تبادل اطلاعات مالیاتی مودی از طریق این کارپوشه بین سازمان مالیات و مودی انجام شود.
مودی مالیاتی به اشخاص حقیقی یا حقوقی گفته می ‌شود که در سازمان مالیات پرونده دارند و مطابق با قانون مشمول نظام مالیاتی هستند و لازم است که تکالیف مالیاتی خود را در زمان ‌های مقرر شده انجام دهند.
برای ثبت نام در این سامانه و استفاده از خدمات آن، مودیان مالیاتی باید اطلاعات خود را وارد کرده و صورتحساب ‌های الکترونیکی خود را ارسال کنند. این سامانه همچنین به منظور جلوگیری از فساد مالی، تقلب مالی و فرار مالیاتی راه ‌اندازی شده است.

سامانه مودیان علاوه بر ارائه کارپوشه برای تبادل اطلاعات مالیاتی، خدمات متنوع دیگری نیز به مودیان مالیاتی ارائه می‌ دهد. این خدمات شامل موارد زیر است:
• ورود به کارپوشه برای مشاهده و مدیریت اطلاعات مالیاتی
• ثبت درخواست شناسه یکتای حافظه مالیاتی برای انجام تراکنش‌ های مالی
• تعیین نحوه ارسال صورتحساب و مدیریت فاکتورهای الکترونیکی
• تعیین کلید عمومی (در صورت الزام) برای امنیت بیشتر در تبادلات
• تعیین شعب مرتبط با شناسه یکتا برای مدیریت بهتر تراکنش ‌ها
• تخصیص ابزار پرداخت با شناسه یکتا (اختیاری) برای سهولت در پرداخت‌ ها
• ثبت اطلاعات حافظه مالیاتی و پایانه فروشگاهی (اختیاری) برای دقت بیشتر در ثبت تراکنش‌ ها
• مشاهده اطلاعات ثبت شده و تایید آن توسط مودی
این خدمات به منظور تسهیل فرآیندهای مالیاتی و افزایش دقت و شفافیت در تبادلات مالی طراحی شده ‌اند. استفاده از این سامانه می‌ تواند به مودیان کمک کند تا امور مالیاتی خود را به صورت مؤثرتر و با صرفه‌ جویی در زمان و هزینه انجام دهند.

 

چه افرادی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟

 

در سامانه مودیان مالیاتی tp.tax.gov.ir، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مودیان مالیاتی باشند، لازم است نحوه ثبت نام سامانه مودیان را یاد بگیرند زیرا باید برای ثبت نام در سامانه و انجام تکالیف آن، اقدام کنند.
در واقع، هر کسی که درآمدی از فعالیت انجام شده به صورت انتفاعی دارد، باید نحوه ثبت نام سامانه مودیان را بداند در سامانه مودیان ثبت نام کند و صورتحساب های الکترونیکی خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال کند.
همچنین، برای فعال سازی پایانه فروشگاهی و اتصال آن به سامانه مودیان، نیاز است که از کارت‌خوان مناسب استفاده شود.

فعال سازی کارت خوان به صورت آنلاین و از طریق درگاه ملی خدمات مالیات انجام می‌شود و نیازی به ارائه مدارک و پرداخت هزینه از سوی متقاضیان ندارد.

 

نحوه ثبت نام سامانه مودیان چگونه است
آموزش نحوه ثبت نام سامانه مودیان در مرکز آموزشی

مراحل ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی

 

به صورت کلی مراحل ثبت نام یا نحوه ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی به شرح زیر است:

 • ثبت نام در نظام مالیاتی و ایجاد پرونده مالیاتی
 • دریافت گواهی امضای الکترونیک:
 • دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی
 • دریافت شناسه کالا و خدمات
 • ثبت نام در نظام مالیاتی و ایجاد پرونده مالیاتی
 • دریافت گواهی امضای الکترونیک
 • ریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

 

ثبت نام در نظام مالیاتی و ایجاد پرونده مالیاتی

 

اگر پرونده مالیاتی خود را در سامانه ملی خدمات مالیاتی تشکیل نداده‌اید، باید به سایت www.y.tax.gov.ir مراجعه کرده و پرونده مالیاتی خود را تشکیل دهید.

دریافت گواهی امضای الکترونیک

 

برای دریافت گواهی امضای الکترونیک باید به سایت www.gica.ir رفته و بر روی «درخواست صدور گواهی امضای الکترونیک» کلیک کرده و مراحل ثبت نام و احراز هویت را طی کنید.
سپس با در دست داشتن کد رهگیری، به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و توکن امضای الکترونیک خود را دریافت کنید.

دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

 

با استفاده از توکن امضای الکترونیک، کلید عمومی سامانه مودیان را استخراج کنید. سپس با استفاده از این کلید، شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود را از سامانه مودیان دریافت کنید.

دریافت شناسه کالاها و خدمات

 

با داشتن شناسه یکتای حافظه مالیاتی، می‌توانید به سامانه مودیان وارد شوید و شناسه کالاها و خدمات خود را دریافت کنید.

ثبت نام در نظام مالیاتی و ایجاد پرونده مالیاتی

 

اگر پرونده مالیاتی خود را در سامانه ملی خدمات مالیاتی تشکیل نداده‌اید، باید به سایت www.y.tax.gov.ir مراجعه کرده و پرونده مالیاتی خود را تشکیل دهید.

دریافت گواهی امضای الکترونیک

 

برای دریافت گواهی امضای الکترونیک، باید به سایت www.gica.ir رفته و بر روی «درخواست صدور گواهی امضای الکترونیک» کلیک کرده و مراحل ثبت نام و احراز هویت را طی کنید.
سپس با در دست داشتن کد رهگیری، به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و توکن امضای الکترونیک خود را دریافت کنید.

دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی

 

با استفاده از توکن امضای الکترونیک، کلید عمومی سامانه مودیان را استخراج کنید.

سپس با استفاده از این کلید، به کارپوشه مودیان در سایت www.my.tax.gov.ir وارد شوید و با کلیک بر روی گزینه «شناسه های یکتا حافظه مالیاتی» در سمت راست صفحه، فایل کلید عمومی را آپلود کرده و شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود را دریافت کنید.

 

آموزش و مراحل نحوه ثبت نام سامانه مودیان
آموزش مراحل ثبت نام در سامانه مودیان

دریافت شناسه عمومی کالا و خدمات:

 

شناسه عمومی کالاها و خدمات، کدی است که سازمان امور مالیاتی به هر کالا و خدمت اختصاص داده است.

برای دریافت شناسه عمومی کالاها و خدمات، به سایت www.stuffid.tax.gov.ir مراجعه کنید و شناسه مورد نیاز خود را پیدا کنید.

در صورتی که شناسه مورد نظر شما در این سایت وجود ندارد، می‌توانید به سامانه جامع تجارت به نشانی www.ntsw.ir مراجعه کرده و شناسه مورد نیاز خود را دریافت کنید.
برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی در سامانه مودیان، می‌توانید از چندین روش استفاده کنید:

 • ارسال مستقیم توسط مودی
 • ارسال توسط شرکت معتمد
 • ارسال توسط سامانه دولتی

ارسال مستقیم توسط مؤدی:

می‌توانید از طریق نرم افزار حسابداری خود، صورتحساب های الکترونیکی خود را به سامانه مودیان ارسال کنید.
در این روش، باید از طریق سامانه مودیان، یک کلید API دریافت کنید و در نرم‌افزار حسابداری خود این کلید را وارد کنید تا بتوانید صورتحساب ها را به سامانه مودیان ارسال کنید.

ارسال توسط شرکت‌های معتمد:

 

می‌توانید از خدمات شرکت‌های معتمد برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان استفاده کنید. این شرکت‌ها، با داشتن ارتباط مستقیم با سامانه مودیان، صورتحساب‌های شما را در سامانه ثبت می‌کنند.

ارسال توسط سامانه‌های دولتی:

می‌توانید از طریق سامانه‌های دولتی مثل سامانه ارتباطات الکترونیکی دولت (SEP) و سامانه هماهنگی امور مالیاتی (HAMTA)، صورتحساب های الکترونیکی خود را به سامانه مودیان ارسال کنید.
در هر صورت، برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی در سامانه مودیان، باید از طریق یکی از روش‌های فوق، اقدام به ثبت وارسال صورتحساب‌های خود کنید.

لازم به ذکر است که نحوه ثبت نام سامانه مودیان، نیاز به دقت و توجه بیشتری دارید و باید مراحل را با دقت و صحیحی طی کنید.

دوره آموزشی نحوه ثبت نام سامانه مودیان مرکز آموزشی ILL، برای افرادی که قصد دارند به عنوان مودیان مالیاتی به فعالیت پرداخته و درآمد حاصل از فعالیت خود را مالیاتی کنند، بسیار مفید و ضروری است.
با حضور در این دوره آموزش نحوه ثبت نام سامانه مودیان مالیاتی با نحوه ثبت نام، ارسال صورتحساب الکترونیکی، تمدید مهلت پرداخت مالیات و دیگر تکالیف مالیاتی آشنا می‌شوند.

در این دوره، و همچنین دوره مالیاتی مباحث مربوط به قانون مالیات، حسابداری ویژه بازار کار، مصوبات و آخرین تغییرات آن در سطح کشور به مودیان مالیاتی آموزش داده می‌شود.

این دوره آموزش نحوه ثبت نام سامانه مودیان به صورت آنلاین ارائه می‌شود و همه افرادی که به عنوان مودیان مالیاتی فعالیت می‌کنند، می‌توانند در آن شرکت کنند.

با شرکت در این دوره، مودیان مالیاتی می‌توانند از مهارت‌های لازم برای انجام تمامی تکالیف مالیاتی خود به بهترین شکل بهره‌مند شوند و باعث بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های مالیاتی خود شوند.

در نتیجه، شرکت در دوره آموزشی نحوه ثبت نام سامانه مودیان برای مودیان مالیاتی بسیار توصیه می‌شود.

 

سوالات متداول:

 1. آیا مودیان مالیاتی می‌توانند از سامانه برای پرداخت مالیات استفاده کنند؟
  بله، مودیان مالیاتی می‌توانند از سامانه مودیان مالیاتی برای پرداخت مالیات استفاده کنند.
  پرداخت مالیات از طریق این سامانه به صورت آنلاین انجام می‌شود و مودیان مالیاتی می‌توانند با وارد کردن اطلاعات مربوط به مالیات خود، به راحتی مبلغ مالیات خود را پرداخت کنند.
  روش پرداخت، علاوه بر اینکه سریع و آسان است، مطمئن و امن نیز می‌باشد. با استفاده از این سامانه، مودیان مالیاتی می‌توانند مبالغ مالیات خود را در موعد تعیین شده پرداخت کنند و از جرائم و پرداخت عوارض تأخیری جلوگیری کنند.
 2. آیا سامانه مودیان مالیاتی برای تمامی مودیان مالیاتی الزامی است؟
  بله، سامانه مودیان مالیاتی برای تمامی مودیان مالیاتی الزامی است.
  بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مودیان مالیاتی باشند، باید برای ثبت نام در سامانه مودیان و انجام تکالیف آن، اقدام کنند.
  در واقع، هر کسی که درآمدی از فعالیت انجام شده به صورت انتفاعی دارد، باید در سامانه مودیان ثبت نام کند و صورتحساب های الکترونیکی خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال کند.
  به عبارت دیگر، عدم ثبت نام و ارسال صورتحساب الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی، باعث مخالفت با قوانین مالیاتی و موجب تحریم‌ها و جرایم مالی می‌شود.
 3. آیا در دوره آموزش نحوه ثبت نام سامانه مودیان به مباحث مربوط به مالیات بر درآمد نیز پرداخته می‌شود؟
  بله، در دوره آموزشی ثبت نام سامانه مودیان، به مباحث مربوط به مالیات بر درآمد نیز پرداخته می‌شود.
  در این دوره، مباحث مربوط به قانون مالیات، مصوبات و آخرین تغییرات آن در سطح کشور به مودیان مالیاتی آموزش داده می‌شود.
  از جمله مباحثی که در دوره آموزشی نحوه ثبت نام سامانه مودیان به آن پرداخته می‌شود، مالیات بر درآمد است.
  در این بخش از دوره، به مفاهیم اساسی مالیات بر درآمد، نحوه محاسبه مالیات بر درآمد، کسر هزینه‌های مجاز از درآمد و تخفیفات مالیاتی پرداخته می‌شود. همچنین، در این دوره، به مباحث مربوط به مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر فروش) نیز پرداخته می‌شود.

2 پاسخ

  1. برای ثبت نام در سامانه مودیان، نیاز به داشتن اینتاکد نیست. بر اساس اطلاعاتی که از جستجوی وب به دست آوردم، برای ورود به سامانه مودیان به کد ملی (برای اشخاص حقیقی) یا شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی) نیاز دارید. پس از وارد کردن این اطلاعات، رمز عبور و تصویر امنیتی را وارد می‌کنید. اگر قبلاً ثبت نام نکرده‌اید، باید ابتدا در سامانه ثبت نام کنید و سپس وارد شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آغاز گفتگو
1
چطور میتونم کمکت کنم ؟
مرکز آموزشی ایل
سلام خوش آمدید چطوری میتونم کمکتون کنم ؟