چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

دادن مالیات کمتر به اداره دارایی یک موضوع بسیار مهم است که از راه‌های قانونی می‌توانیم برای کاهش مالیات استفاده کنیم.
چند تا از راه‌های مهم و قانونی برای دادن مالیات کمتر رد کردن به موقع اظهارنامه مالیاتی و استفاده از معافیت‌های مالیاتی هست که مرتبط هستند با شغل ما کمک کردن به موسسات خیریه و استفاده از استهلاک دارایی‌ها یا استفاده از مزایای مالیات با شنرخ صفر به ما کمک می‌کند که مالیات کمتری بدهیم.
در نظام حقوقی ایران مالیات‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند مالیات‌های مستقیم و مالیات‌های غیر مستقیم مالیات‌های غیر مستقیم مالیات‌هایی هستند که هنگام مصرف کالا و خدمات دریافت می‌شوند و مالیات‌های مستقیم مالیات‌هایی هستند که به صورت قانونی از ما گرفته می‌شود و باید برای این نوع مالیات‌ها اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنیم و مالیات را پرداخت کنیم .
بعضی از شرکت‌ها و فعالانه اقتصادی به خاطر دلایل مختلفی دادن مالیات به اداره دارایی را یک هزینه به صرفه برای خود نمی‌داند به همین دلیل است که دنبال راه‌هایی قانونی برای کاهش مالیات خود هستند.
در قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کردن مالیات‌ یک تکلیف قانونی مهم هست هم برای اشخاص حقیقی و هم برای اشخاص حقوقی.

مشوق های مالیاتی

استفاده از مشوق‌های مالیاتی باعث می‌شود که ما به صورت قانونی مالیات کمتری پرداخت کنیم
مشوق‌های مالیاتی سیاست‌هایی هستند که سازمان‌های مالیاتی با هدف تشویق مودیان به پرداخت به‌موقع مالیات از آن‌ها استفاده می‌کنند.
انواع مشوق‌های مالیاتی شامل موارد زیر می‌شود:

تعویق مالیات

تعویق مالیات به تأخیر در پرداخت مالیات‌ها توسط مالیات‌دهنده اشاره دارد. در واقع، این مفهوم به معنای اجازه به مالیات‌دهنده برای پرداخت مالیات به موقع نیست، بلکه به امکان تأخیر در پرداخت مالیات تا زمانی مشخص اشاره دارد.
اگر مالیات‌دهنده نمی‌تواند به‌موقع مالیات خود را پرداخت کند، می‌تواند از این امکان استفاده کند تا مهلتی برای پرداخت مالیات به دست آورد.
برای استفاده از تعویق مالیات، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:
1. تعیین مهلت: ابتدا باید با سازمان مالیاتی تماس بگیرید و مهلت تعویق را تعیین کنید. این مهلت ممکن است به صورت موقت یا دائمی باشد.
2. درخواست تعویق: درخواست تعویق مالیات را به سازمان مالیاتی ارائه دهید. این درخواست ممکن است به صورت مکتوب یا از طریق سامانه‌های آنلاین انجام شود.
3. تأیید تعویق: پس از بررسی درخواست، سازمان مالیاتی می‌تواند تعویق را تأیید کند یا رد کند. در صورت تأیید، مهلت تعویق به شما اعلام می‌شود.
4. پرداخت مالیات: در مهلت تعویق، می‌توانید مالیات خود را پرداخت کنید. حتماً به موقع پرداخت کنید تا جریمه نپردازید.

کاهش مالیات بر تولید

در واقع به تغییر نرخ مالیاتی بر واحدهای تولیدی اشاره دارد. این اقدام می‌تواند به جهش تولید کمک کند.برای کاهش مالیات تولید، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:
1. تغییر نرخ مالیات: تلاش کنید نرخ مالیات بر تولید را کاهش دهید. در برخی کشورها، نرخ مالیات بر تولید کمتر از مالیات بر اشخاص (مجموعه درآمد و ثروت) است.
2. حمایت از تولید: از طریق مالیات، سیاست‌گذار می‌تواند در بازار انگیزه‌ها و تصمیم‌گیری‌های فعالان اقتصادی تأثیر بگذارد. حمایت از تولید و افزایش سودآوری فعالیت‌های تولیدی را در نظر بگیرید.
3. شناسایی فرارهای مالیاتی: تلاش کنید از طریق شناسایی فرارهای مالیاتی، درآمدهای مالیاتی را افزایش دهید.
4. توجه به قوانین مالیاتی: آگاهی از انواع معافیت‌های مالیاتی و رعایت استانداردهای حسابداری در تنظیم صورت‌ها و دفاتر مالیاتی نیز مهم است.

پیش پرداخت مالیات

همون مالیات قانونی ماست که به عنوان پیش پرداخت برای اینکه تکالیف مالیاتیمون را انجام داده باشیم به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌کنیم ولی هنوز موعد رسیدگی برای پرونده و مالیات قطعی برای پرونده مالیاتی ما صادر نشده است
یک مثال ساده برای پیش پرداخت مالیات مثل این است که وقتی ما کالا رو می‌خریم ارزش افزوده کالا را پرداخت می‌کنیم.

امهال مالیاتی

به تأخیر در پرداخت مالیات‌ها توسط مالیات‌دهنده اشاره دارد. در واقع، این مفهوم به البته به این معنی نیست که به مالیات دهنده اجازه می‌دهد مالیاتشو به موقع پرداخت نکند در واقع به مالیات دهنده، امکان تأخیر در پرداخت مالیات تا زمانی مشخص میدهد اگر مالیات‌دهنده نمی‌تواند به‌موقع مالیات خود را پرداخت کند، می‌تواند از این امکان استفاده کند تا مهلتی برای پرداخت مالیات به دست آورد.

باز پرداخت زیان مالیاتی

مودی‌ها در صورتی که زیان داشته باشند، می‌توانند مالیات پرداختی را بازگردانند. این امکان به مودی‌ها اجازه می‌دهد تا مبلغی از مالیاتی که پرداخت کرده‌اند را بازپرداخت کنند. این موضوع به تعیین شرایط و مقررات مالیاتی هر کشور بستگی دارد.
نکات مهم در مورد باز پرداخت مالیاتی :

1. ثبت زیان: ابتدا باید زیان مالی خود را به‌دقت ثبت کنید. این شامل زیان‌های حاصل از فعالیت‌های تجاری، سرمایه‌گذاری‌ها، یا هر نوع معامله مالی است.
2. ارائه اسناد و مدارک: برای بازپرداخت زیان مالیاتی، باید اسناد و مدارک مربوط به زیان را به سازمان مالیاتی ارائه دهید. این ممکن است شامل صورتحساب‌ها، گزارش‌های مالی، و سایر اطلاعات مرتبط با زیان باشد.
3. تقاضای بازپرداخت: با توجه به قوانین مالیاتی، مودی‌ها می‌توانند تقاضای بازپرداخت زیان مالیاتی خود را ارائه دهند. این ممکن است به صورت آنلاین یا با تکمیل فرم‌های مالیاتی انجام شود.
4. بررسی و تأیید: سازمان مالیاتی زیان مالیاتی را بررسی می‌کند و در صورت تأیید، مبلغ زیان را به مودی بازپرداخت می‌کند.

نرخ صفر مالیاتی

نوعی مالیات است که درصد آن برابر با صفر در مدت زمان مشخصی است. این نرخ به منظور جلب سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال و رشد تولید در بخش خصوصی اعمال می‌شود؛ مشاغل زیر می‌توانند از مالیات با نرخ صفر بهره مند شوند:
• واحدهای تولیدی و خدماتی با بیش از ۵۰ نفر نیروی کار: برای تشویق به ایجاد اشتغال، واحدهای تولیدی و خدماتی با بیش از ۵۰ نفر نیروی کار می‌توانند از مالیات با نرخ صفر استفاده کنند.
• سازمان‌ها و مؤسسات وابسته به شهرداری‌ها: به منظور تقویت نقش بخش‌های شهری و خدمات عمومی، سازمان‌ها و مؤسسات وابسته‌ به شهرداری‌ها می‌توانند از مالیات با نرخ صفر بهره ببرند.
• دفاتر گردشگری و زیارتی: برای ترویج صنعت گردشگری و جلب گردشگران به مناطق مختلف، فعالیت‌های گردشگری و زیارتی در برخی موارد دارای شرایط مالیات با نرخ صفر خواهد بود.
• فعالیت‌های تولیدی، معدنی و خدماتی معادل ۱۰۰ درصد از درآمد صادرات خدمات: کسب‌وکارهای فعال در فعالیت‌های تولیدی، معدنی یا خدماتی که معادل ۱۰۰ درصد از درآمد آن‌ها از صادرات خدمات ایجاد می‌شود، از مالیات با نرخ صفر، برخوردار می‌شوند.

قسط بندی کردن مالیات

مودیانی که توانایی پرداخت کل مالیات خودشون رو ندارند می‌توانند مالیات خود را به صورت اقساط پرداخت کنند ۴۰ درصد از مالیات رو باید به صورت نقد بدهند و مابقی مالیات را اقساط کنند تا حداکثر ۶ تا قسط .
مودیان باید قسط‌های خودرو طی ۴ تا ۶ ماه به اداره سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

تعطیلات مالیاتی

واحدهای اقتصادی که قرار تعطیلی طولانی مدتی داشته باشد چه به صورت موقت چه به صورت دائمی باید ظرف ۱۰ روز تعطیلی واحد اقتصادی خودشون رو به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند چه از طریق کارپوشه سامانه مودیان و یا از روش‌های دیگه وقتی که تعطیلی واحد اقتصادی خودرو اعلام کرد از تعطیلی مالیاتی بهره‌مند می‌شوند طی این مدت مشخص شده از پرداخت مالیات معاف هستند.
از شما همراهان عزیز ممنونم که من را تا انتهای مقاله همراهی کرید.
سوالات متداول
1-چند درصد مالیات را میتوان تقسیط کرد تاچند قسط؟
مودیانی که توانایی پرداخت کل مالیات خودشون رو ندارند می‌توانند مالیات خود را به صورت اقساط پرداخت کنند ۴۰ درصد از مالیات رو باید به صورت نقد بدهند و مابقی مالیات را اقساط کنند تا حداکثر ۶ تا قسط .
2-باز پرداخت زیان مالیاتی در چه صورتی امکان پذیر است؟
• ثبت زیان: ابتدا باید زیان مالی خود را به‌دقت ثبت کنید. این شامل زیان‌های حاصل از فعالیت‌های تجاری، سرمایه‌گذاری‌ها، یا هر نوع معامله مالی است.
• ارائه اسناد و مدارک: برای بازپرداخت زیان مالیاتی، باید اسناد و مدارک مربوط به زیان را به سازمان مالیاتی ارائه دهید. این ممکن است شامل صورتحساب‌ها، گزارش‌های مالی، و سایر اطلاعات مرتبط با زیان باشد.
• تقاضای بازپرداخت: با توجه به قوانین مالیاتی، مودی‌ها می‌توانند تقاضای بازپرداخت زیان مالیاتی خود را ارائه دهند. این ممکن است به صورت آنلاین یا با تکمیل فرم‌های مالیاتی انجام شود.
• بررسی و تأیید: سازمان مالیاتی زیان مالیاتی را بررسی می‌کند و در صورت تأیید، مبلغ زیان را به مودی بازپرداخت می‌کند.
3-چگونه پرداخت مالیات خود را به تعویق بیندازیم؟
امهال مالیاتی به این معنی نیست که به مالیات دهنده اجازه می‌دهد مالیاتشو به موقع پرداخت نکند در واقع به مالیات دهنده، امکان تأخیر در پرداخت مالیات تا زمانی مشخص میدهد اگر مالیات‌دهنده نمی‌تواند به‌موقع مالیات خود را پرداخت کند، می‌تواند از این امکان استفاده کند تا مهلتی برای پرداخت مالیات به دست آورد.
اگر در این زمینه سوالی دارید فرم مشاوره زیر را پر کنید تا مشاورین ما شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آغاز گفتگو
1
چطور میتونم کمکت کنم ؟
مرکز آموزشی ایل
سلام خوش آمدید چطوری میتونم کمکتون کنم ؟